Na rynku płyt drewnopodobnych są dostępne materiały specjalistyczne, w tym twarda płyta HDF, produkowana z wysokiej jakości, starannie wyselekcjonowanych i wysuszonych włókien drzewnych. Ze względu na swoją nieprzeciętną trwałość oraz podwyższoną odporność na uszkodzenia produkt ten znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach – jakich? Poniżej przedstawiamy kilka odpowiedzi.
Szerokie zastosowanie płyt HDF surowych
Płyty HDF dzielą się na surowe oraz lakierowane. Oba rodzaje przeznaczone są wyłącznie do użytku wewnętrznego i pomieszczeń, w których nie ma nadmiaru wilgoci. Gdzie wykorzystywana jest płyta HDF surowa? Cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem stolarzy, zajmujących się produkcją mebli oraz wykonawców wysokiej jakości stolarki drzwiowej.
Surowa płyta HDF sprawdza się jako element zabudowy ścian różnych mebli: szaf, szafek, regałów czy komód. Ze względu na wytrzymałość i niewielką grubość, najczęściej służą one do budowy tylnych ścianek meblowych. Płyta HDF służy też do wyrobu sztywnych opakowań, pudełek, usztywnień do paczek, współtworzy również warstwę izolacyjną nowoczesnych drzwi drewnianych zewnętrznych i wewnętrznych.
Jak wykorzystać płytę HDF laminowaną?
Funkcjonalne, laminowane płyty HDF najczęściej służą jako surowiec do wyrobu ścianek działowych, stylowych opakowań, wnętrza szuflad czy opraw obrazów bądź luster. Są one estetyczne, łatwe w obróbce, występują też w wersji ognioodpornej i wodoodpornej, dlatego znalazły szerokie zastosowanie w produkcji paneli podłogowych oraz drzwi do domu i firmy.
Panele laminowane, wykonane z płyty HDF, są odporne na ścieranie i wilgoć, dlatego można je z powodzeniem montować nawet w często użytkowanych pomieszczeniach: w salonie, na korytarzu czy w biurze. Kolejnym przykładem zastosowania laminowanych płyt HDF jest produkcja frontów meblowych szafek i szaf – materiał ten łatwo poddaje się zabiegom czyszczenia, nie wchłania tłuszczu ani wilgoci, dlatego prezentuje się elegancko przez wiele lat.