Jak interpretować wyniki BMI

TeroVesalainen / Pixabay

Wskaźnik BMI jest narzędziem opracowanym przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na określenie, czy waga danej osoby mieści się w granicach normy, czy też istnieje ryzyko wystąpienia nadwagi, lub przeciwnie, niedożywienia.
Ma zastosowanie dla dorosłych kobiet i mężczyzn, natomiast z reguły nie używa się go do obliczania prawidłowej masy ciała u dzieci.
Chociaż wskaźnik BMI ustalany jest przy użyciu wzoru matematycznego, najprostszą metodą jest skorzystanie z gotowych ułatwień. W tym celu oblicz BMI korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów, wprowadzając w odpowiednie rubryki podstawowe dane o Twoim wzroście, wadze i płci.

 
Otrzymany wynik należy porównać z tabelą i odszukać, w którym przedziale mieści się nasza waga. Prawidłowa masa ciała jest opisana przez wartość wskaźnika od 18. 5 do 25. Powyżej 30 mówimy już o poważnej otyłości, z którą należy zgłosić się do specjalisty dietetyka. Z kolei przedział 25-30 to stan zauważalnej nadwagi, który jeszcze stosunkowo szybko może zostać opanowany, poprzez dietę i ćwiczenia fizyczne, z niewielką możliwością trwałych uszczerbków na zdrowiu.