Domy do 100 metrów – Przytulne i funkcjonalne projekty domów dla niewielkiej powierzchni

Anemone123 / Pixabay

Domy na niewielką powierzchnię – czy to się opłaca?

Projektowanie domu na mniejszą powierzchnię to zdecydowanie wyzwanie dla architekta. Potrzeba bowiem zaprojektować wygodną przestrzeń, która pozwoli na pełne użytkowanie i swobodne funkcjonowanie, jednocześnie nie za bardzo zjadając miejsce. Wygląda na to, że jednak taki projekt ma wiele zalet i na pewno znajdzie swoich zwolenników.

Dlaczego malutki dom to dobry pomysł?

Domy o powierzchni poniżej 100 m kw. to niewielka inwestycja, która znakomicie sprawdzi się dla osób, które szukają swojego pierwszego mieszkania albo dla rodzin z niewielką liczbą członków. Projektując niewielki dom, inwestorzy zyskują dużo czasu, oszczędności, a także tzw. autopilot, czego nie można powiedzieć o dużych metrażach.

Minimalizm jako styl życia

Projektowanie niewielkich domów to prawdziwa sztuka, którą coraz chętniej się posługują architekci. Minimalizm, który jest tutaj kluczowy, to nie tylko styl życia, ale również przestrzeń bez zbędnych elementów, czyli tylko to co naprawdę potrzebne. W domach o takiej powierzchni, nie ma ubikacji na korytarzu, ponieważ nie ma korytarza, a wszystko jest tak zaprojektowane, aby funkcjonować płynnie od drzwi wejściowych do najdalszego końca pomieszczenia.

Zieleń na niewielkiej powierzchni

Niewielki dom, to również niewielka parcela, która niestety nie zawsze pozwala na obsadzenie większych drzew, albo na utworzenie olbrzymiego ogrodu. W niewielkich projektach na szczęście zieleń ma swoje miejsce. Odbicie zieleni w małym ogrodzie jest pięknym elementem dekoracyjnym, a same rośliny, drzewka, zioła czy piękne trawniki, pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców.

Dla kogo maleńki dom?

Domy o niewielkiej powierzchni z całą pewnością zainteresują menadżerów, którzy nie mają czasu na koszenie trawników, czy sprzątanie ponad 200 m2 powierzchni. Wymarzonym miejscem dla takiej inwestycji, będą również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją budowlaną przygodę, a z drugiej strony rodzin z niewielką ilością osób.

Podsumowanie

Zdecydowanie malutkie domy to przyszłość polskiej architektury. Projektować takie domy wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale za to przynosi sporo korzyści. W dobie kryzysu, warto zastanowić się nad małymi inwestycjami, które pozytywnie wpłyną na naszą jakość życia i zdrowie.