Firany asymetryczne – Eleganckie i niekonwencjonalne rozwiązania w dekoracji okien

paulbr75 / Pixabay

Firany asymetryczne – nietypowe rozwiązanie dla klasycznych okien
Okno jest jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w pokoju. Nic dziwnego, że coraz częściej staramy się wyróżnić je na tle reszty wnętrza. Jednym z coraz bardziej popularnych trendów są asymetryczne firany. Jak tworzyć z nich stylowe aranżacje, jakie materiały wykorzystać i jakie wybierać wzory?

Firany asymetryczne w otoczeniu klasyki
Firanki szyte na miarę to szykowne i stylowe rozwiązanie, które można bez obaw stosować we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu. Zaskakujące asymetrie w wystylizowanych wnękach okiennych to pomysł zarówno na wąskie okna, jak i okna o niestandardowych kształtach. Takie firany można dopasować do specjalnej stylistyki, aby zdominowały całe wnętrze.

Firany asymetryczne a aranżacja wnętrz
Firany asymetryczne są nie tylko dekoracyjnym elementem, ale również optymalnym rozwiązaniem w aranżacji pomieszczeń. Pozwalają na optyczne powiększenie okna, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przewiewne i przestronne. Asymetria dodaje lekkości oraz sprawia, że okno wydaje się większe niż w rzeczywistości i przywołuje na myśl nowoczesne wzornictwo.

Materiały, z jakich wykonane są firany asymetryczne
Najlepszymi materiałami na firany asymetryczne są te, które są luźne i delikatne. Mogą to być lekkie koszule, prążki lub tkaniny bawełniane, a nawet tiule. Dobrze prezentują się również żakardy, brokaty i koronki. Materiały muszą być miękkie i delikatne ze względu na formowanie fałd i przetłumione płaszczyzny.

Wzory, kolory i tkaniny
Dobór wzoru, koloru oraz materiałów, w których wykonane są firany asymetryczne, zależy w dużej mierze od wybranej stylistyki wystroju. Do nowoczesnych wnętrz doskonale pasują filmy z geometrycznymi, płynnymi wzorami. W klasycznych aranżacjach warto postawić na kopie, takie jak koronki, drobne kwiatki, lub białą bawełnę. W dalszej kolejności warto wybrać kolor, który kojarzy się z odcieniem ściennego koloru. Asymetryczne firany najlepiej przedstawiać w spokojnych, stonowanych kolorach.