Lakier do blatu kuchennego – Ochrona i stylizacja blatu kuchennego

GregoryButler / Pixabay

Lakier do blatu kuchennego – jak chronić i stylizować blaty?

Blaty kuchenne są narażone na wiele uszkodzeń ze względu na intensywny ruch oraz kontakt z różnymi substancjami kuchennymi. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ich wygląd i wytrzymałość. Jednym z najlepszych sposobów na to jest zastosowanie lakieru do blatu kuchennego. W tym artykule przedstawimy, jakie korzyści daje zastosowanie lakieru, jak go wybrać i jak go stosować.

1. Dlaczego warto zastosować lakier do blatu kuchennego?

Lakier do blatu kuchennego zapewnia wysoką wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Ochrona ta jest szczególnie ważna w kuchni, ze względu na częste korzystanie z noży, garnków i innych urządzeń. Lakier chroni blat przed zarysowaniami, plamami oraz owocującymi korozją kwasami z owoców i warzyw. Dodatkowo lakier zapobiega wnikaniu wody i brudu w pory blatu kuchennego.

2. Jakie są rodzaje lakieru do blatu kuchennego?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje lakieru do blatu kuchennego:
– poliuretanowy lakier do blatu kuchennego,
– akrylowy lakier do blatu kuchennego,
– epoksydowy lakier do blatu kuchennego.

Poliuretanowy lakier do blatu kuchennego jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Lakier ten jest łatwy do nakładania i schnie szybko, co skraca czas całkowitego procesu lakierowania.

Akrylowy lakier do blatu kuchennego jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Ma również zaletę niższej emisji COV, a to ważne dla naszego zdrowia. Co więcej lakier ten pozwala na wygląd naturalnego drewna, bez poświęcania jego koloru.

Epoksydowy lakier do blatu kuchennego jest z kolei bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia gładką powierzchnię i jest łatwy do czyszczenia.

3. Jak stosować lakier do blatu kuchennego?

Stosowanie lakieru do blatu kuchennego jest łatwe i można je wykonać samemu. Przed zastosowaniem lakieru należy dokładnie oczyścić i wygładzić powierzchnię blatu. Blat musi być też całkowicie suchy. Następnie nałóż lakier warstwami, w zależności od instrukcji na opakowaniu. Przeważnie składa się to z 2 do 3 warstw lakieru. Pomiędzy nałożeniami warstw lakieru należy odczekać, aż lakier ten zaschnie.

4. Jak dbać o blat kuchenny po zastosowaniu lakieru?

Po nałożeniu lakieru do blatu kuchennego, powinno się zachować ostrożność w traktowaniu blatu kuchennego. Podczas mycia należy używać specjalnych preparatów, aby nie uszkodzić warstwy lakieru. Trzeba unikać kontaktu z gorącymi przedmiotami, takimi jak garnki, czy tace z gorącym jedzeniem. Należy również unikać uderzeń i zarysowań, np. poprzez użycie desek do krojenia.

5. Podsumowanie

Lakier do blatu kuchennego to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chodzi o stylowe i wytrzymałe wykończenie blatów kuchennych. Z jednej strony jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, a z drugiej umożliwia wybór odpowiedniego dla nas koloru i faktury. Podczas stosowania lakieru trzeba jednak zachować ostrożność w traktowaniu blatu kuchennego.