Niższe rachunki za prąd. Czy to na prawdę takie trudne?

Alexas_Fotos / Pixabay

Niższe rachunki za prąd to temat spędzający sen z powiek wielu ludziom. Nikt nie lubi przepłacać zwłaszcza tam, gdzie to niekonieczne. Lubimy za to wydawać na to co sprawia nam przyjemność. Wakacje, nowe ubrania, gadżety czy rozwój. Dlaczego zatem tak trudno jest nam oszczędzać na prądzie? Może dlatego, że to wymaga od nas wysiłku, musimy zmienić dotychczasowe nawyki, a żyjąc w pośpiechu nie pamiętamy o tych drobnych rzeczach. Jeśli czegoś naprawdę chcemy to na pewno uda nam się to osiągnąć.

 

Na początku wystarczy sprawdzić jakie czynności oszczędzające prąd mogą dać realne zyski, Jeśli zliczymy ile w ciągu roku oszczędzimy możemy zaplanować na co przeznaczymy tą dodatkową gotówkę. Wtedy łatwiej nam będzie wytrwać w postanowieniu wiedząc jaki mamy cel. Niższe rachunki za prąd to z pewnością nie lada wyzwanie dla wielu z nas, ale nie jest to też nie możliwe do wykonania. Jeśli tylko będziemy systematyczni i wytrwali efekty w dłuższym czasie mogą nas zaskoczyć. Nie ważne czy chcemy oszczędzić dużo czy mało, czy możemy przeznaczyć na to dużo gotówki jako inwestycję czy nie przeznaczamy na to żadnego wkładu finansowego. Ważne, ze podejmujemy świadomą decyzję o zmianie i będziemy wytrwale dążyć do celu.

 

W monitorowaniu naszych postępów przyda się sprawdzanie rachunków i porównywanie ich. Warto zacząć nasze zmiany od nowego okresu rozliczeniowego i systematycznie porównywać każdy rachunek żebyśmy faktycznie widzieli ile zużyliśmy prądu i jaka jest różnica względem poprzedniego. To co nam zostaje z różnicy najlepiej od razu przelewać na osobne konto oszczędnościowe i wtedy widzimy jakie faktycznie są te oszczędności. Na koniec roku możemy wypłacić pieniądze i wydać na nasz cel lub odkładać dalej na coś konkretniejszego lub po prostu jako zabezpieczenie finansowe. Proste codzienne czynności mogą dać nam wiele korzyści wystarczy tylko uświadomić sobie jakie możemy mieć z tego korzyści. Te pieniądze i tak byśmy wydali więc może warto przeznaczyć je na jakiś konkretny cel lub potraktować jako inwestycję do czegoś większego.